משחק – תחרות ציטוטים

יוסי גורביץ פתח בבלוג שלו במשחק ציטוטים. הרעיון פשוט – נתונות מספר קטגוריות, וכל אחד יכול לשלוח לינקים לציטוטים המתאימים לקטגוריות השונות. גם אני רוצה לקיים משחק דומה, אך מן הסתם כזה שקשור לנושאים מתמטיים. את הקישורים לציטוטים אפשר יהיה להשאיר בתגובות לפוסט הזה, או לשלוח לי במייל (שהוא gadial בג'ימייל). לעת עתה אני מציע את הרשימה הלא מחייבת הבאה של קטגוריות, אך אתם מוזמנים להציע עוד:

פרס פיינמן – לטענות בסגנון "אין שום טעם במתמטיקה בלי פיזיקה/תחום יישומי אחר". לדוגמה:

Physics is to math what sex is to masturbation

שמיוחס לריצ'ארד פיינמן.

פרס הארדי – לטענות בסגנון "הדבר הכי טוב במתמטיקה הוא שלא מיישמים אותה לכלום". לדוגמה:

Mathematicians may be justified in rejoicing that there is one science at any rate, and that their own, whose very remoteness from ordinary human activities should keep it gentle and clean.

של ג'. ה. הארדי.

כאמור, רצוי שהציטוטים עצמם ילוו בלינק למקום שבו הם נאמרים, אך אפשר גם לצטט מתוך ספר. אין חשיבות לתאריך הציטוט – ציטוטים מלפני יומיים יתקבלו בברכה בדיוק כמו ציטוטים מהמאה ה-17. המגבלה העיקרית שלי – הציטוט צריך להיות בעברית או באנגלית (או מתורגם לאחת משפות אלו, כמובן).

פרס "השמועה אומרת ש…" – לטענות שמציגות משפט מתמטי, רצוי מתוך כוונה ליישם אותו למטרה מטא-מתמטית כלשהי, אך מתארות את המשפט בצורה שגויה להחריד. דוגמה:

גם במרחב הארבעה-ממדי לכל ספירה, ולכל עצם שיכול להפוך לספירה באמצעות כיווץ, הרחבה או עיקום, יש את התכונה, שלפיה כל לולאה המותווית על המעטפת שלו ניתנת לצמצום לנקודה. זוהי השערת פואנקרה.

כאן זוהי דוגמה שלא באה מתוך כוונת יישום, אמנם, אלא מתוך כוונה חיובית מאוד להציג את השערת פואנקרה לציבור הרחב ב"הארץ". לרוע המזל, מה שמתואר בתור השערת פואנקרה הוא אבחנה טריוויאלית – ההשערה עוסקת בכיוון השני (העיתון מציג את ההשערה כאילו היא אומרת "עורבים הם שחורים" כשבפועל היא אומרת "כל מה ששחור הוא עורב" – כמובן, בהקשר המתמטי המתאים).

הפרס שקל לראות – פרס לטענה שנטענת על ידי מתמטיקאי רציני, בדבר פשטות הפתרון של בעיה/הוכחה/תרגיל, שבעטיה הוא לא טורח לציין אותו במפורש. דוגמה קלאסית במיוחד (אם כי לא מדוייקת לחלוטין) היא הציטוט המפורסם של פרמה על "המשפט האחרון" שלו:

בידי הוכחה נפלאה לטענה זו אך שולי ספר זה צרים מלהכילה.

וכמובן, איך אפשר בלי: פרס הטרחן הכפייתי – פרס לטענה שמחריבה עדי יסוד את המתמטיקה ה"רגילה", מוקיעה אותה כשגויה, או פותרת בעיה מתמטית פתוחה/שהוכחה כבלתי פתירה, ועושה זאת על ידי חוסר הבנה מוחלט של מהי מתמטיקה, או על ידי כשל רעיוני בסיסי ביותר. דוגמה:

No formal language capable of expressing non-trivial mathematical problems can be consistent and complete. Therefore, no consistent and complete definition of the set NP is possible.

שלקוחה מכאן.

12 תגובות בנושא “משחק – תחרות ציטוטים”

 1. משהו יפה מתוך כתבה כלכלית של טמקא, מצוטט ראש החוג למימון באונ' העברית:
  "זה כמו משחק רולטה, בממוצע אתה מרוויח"!!!

  והציטוט המלא:
  "השוק יכול לעלות בעוד 20% או לרדת ב-50%, הפתרון הוא להיות בכולן (בחברות, א.ר). מספיק שכמה ירוויחו הרבה, ויפצו על אלו שירדו. מחקרים מוכיחים שבממוצע זה מאד משתלם לאורך זמן. זה כמו משחק רולטה, בממוצע אתה מרוויח".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3872333,00.html

  WTF???

 2. אחד נחמד לקטגורית הארדי, ששמתי פעם בסוף תרגיל:
  Doubtless you have often been asked about the purpose of mathematics and whether the delicate constructions which we conceive as entities are not artificial and generated at whim . Amongst those who ask this question, I would single out the practical minded who only look to us for the means to make money. Such people do not deserve a reply.

  Henry Poincare
  La Valeur de la Science

  לינק:

  http://books.google.com/books?id=mK3GSkC4jZsC&pg=PR5&lpg=PR5&dq=%22such+people+do+not+deserve+a+reply%22&source=bl&ots=UnCDM-e9d9&sig=D6qaf5tv3N5yt_Bxi8HV8iAfWcU&hl=en&ei=kgfKS-WhOND4OYuk1NgM&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CAgQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

 3. 1 – לקטגורית אנטי-פיינמן –
  As are the crests on the heads of peacocks,
  as are the gems on the hoods of cobras,
  so is mathematics, at the top of all sciences
  – The Yajurveda, circa 600 B.C
  לקוח מהעטיפה האחורית של הספר Notes on complex function theory by Donald Sarason בגרסא שהדפיס המול ההודי Hindustan book agency

  2 – לגבי הציטוט של הארדי, נחמד לציין שהחוק הבסיסי והחשוב ביותר בגנטיקה של אוכלוסיות, תורה שמנסה למדל את האבולוציה באמצעים מתמטיים, נקרא חוק הארדי-ויינברג, על שם הארדי ועוד מישהו. הארדי שיחק קריקט עם חבר גנטיקאי ופתר לו בעיה, וכך יצא שיש על שמו גם חוק שהוא לגמרי בתחומי המתמטיקה שימושית.

 4. "צר לי אם אני חולק על ראסל עם דעתי הלא מלומדת, אבל לדעתי הפרדוקס הוא כאן קיים באותה מידה שהוא קיים בסיפור על העודף בבית קפה (אין לי כח לכתוב את זה, אם מישהו מכיר ורוצה לכתוב הוא מוזמן) – לדעתי שני הקטלוגים של הקטלוגים לא באמת שייכים לאף אחד מהקטלוגים כי הם קטלוגים של קטלוגים של קטלוגים ולכן הם לא שייכים לקטלוגים של קטלוגים, לעומת זאת באותה מידה הקטל… See Moreוגים של הספרים לא צריכים לציין את עצמם כי הם קטלוגים של ספרים ולא ספרים וכו וכו, בקיצור השאלה מפרה את החוקיות של עצמה ואם "מותר" לקטלוג של ספרים להזכיר את עצמו כפריט בתוך הקטלוג אז אין לי בעיה ששני הקטלוגים יהיו בתוך הקטלוג של אלה שמזכירים את עצמם"
  Nir Bar
  בתגובה בקבוצת הפייסבוק "קבוצת כל הקבוצות שאינן מכילות את עצמן כאיבר", על סטטוס שתיאר את הפרדוקס של ראסל עם קטלוגים של ספרים בספריה (לא מצאתי קישור קבוע מעבר לזה של הקבוצה – http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=27485994560&ref=ts)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *