גימטרעה

בפוסט קודם הזכרתי את המושג של פונקצית תמצות – פונקציה שלוקחת ערכים מתחום גדול מאוד (אולי אף אינסופי) ו"מתמצתת" אותם לערכים מתחום קטן בהרבה. כשכמות הערכים מהתחום הגדול שסביר שניתקל בהם במציאות היא נמוכה (כמה סרטים "אמיתיים" יש מתוך כל הקבצים האפשריים של 700 מגה?), הסיכוי ל"התנגשות" בתמצות (שני ערכים שמתומצתים לאותה תמצית) הוא נמוך מאוד עבור פונקצית תמצות שנבחרה בחוכמה, ולכן אפשר להשתמש בתמצות בתור דרך טובה לזהות בצורה מובהקת קבצים גדולים גם בלי לקרוא את כולם. כך למשל ישנם שרתי קבצים שמספקים תמצות של הקובץ אותו רוצים להוריד (במקרה זה, תמצות באמצעות הפונקציה MD5) כדי שמוריד הקובץ יוכל לוודא שאכן הוריד את הקובץ הנכון וללא שגיאות.

הפעם אני רוצה לדבר על דוגמה לפונקצית תמצות רעה, ומה קורה כשמייחסים לה חשיבות, ולו אפסית. לפונקציה הזו קוראים "גימטריה".

גימטריה היא משחק פשוט וחביב: לכל אות בא"ב העברי מתאימים ערך מספרי: א' הוא 1, ב' הוא 2, וכן הלאה עד י' שהוא 10. אחר כך מתחילים בקפיצות של 10: כ' הוא 20, ל' הוא 30 וכן הלאה עד ק' שהוא 100. מכאן והלאה הקפיצות הן של 100, עד לת' שהוא 400 (אותיות סופיות זהות בערכן לאותיות הלא-סופיות המתאימות). הבחירה הזו אינה שרירותית – בעבר, לפני שהתחלנו להשתמש בשיטת כתיב המספרים שאנו משתמשים בה כיום (שהיא למעשה מחוכמת למדי, וראויה לפוסט נפרד), השתמשו העברים באותיות עבריות כדי לכתוב מספרים. כך רמ"ח אברים הם מאתיים ארבעים ושמונה, ותרי"ג המצוות הן שש מאות ושלושה-עשר. גם בימינו יש, כמובן, שימושים רבים לספרות העבריות – בפרט, לוח השנה העברי, והגימטריה.

אם כן, מהי גימטריה? מסתכלים על מילה בעברית ומתמצתים אותה לערך המספרי שלה על פי ההמרה שלעיל. כך למשל "גימטריה" עצמה היא 277. כמובן שאת 277 אפשר להציג באמצעות אותיות בדרכים רבות ושונות – הפשוטה מביניהן היא רע"ז, אך אפשר לשחק עם זה מכאן ועד להודעה חדשה. זוהי בדיוק הגימטריה – משחק. משחק שמטרתו למצוא עוד מילים שמתומצתות לאותו ערך מספרי. למשל, משחק מפורסם וחביב הוא זה של "נכנס יין, יצא סוד" – לפסוק החביב הזה מתקבלת משמעות נוספת כששמים לב שגם ל"יין" וגם ל"סוד" אותו ערך גימטרי – 70.

באנציקלופדיה היהודית האינטרנטית "דעת" אומרים כי הגימטריה היא אחת מהדרכים לפרשנות התורה – בדרך כלל הכוונה היא להחלפת מילה במספר, ולא במילה אחרת בעלת אותו ערך גימטרי. ככל הנראה פרשני המקרא לא התייחסו בעצמם ברצינות רבה לרעיון החלפת המילה במילה. עם זאת, עוד טוענת האנציקלופדיה כי "חכמת הקבלה הרחיבה את גבול הגימטריה לבלי קץ". לא זכיתי לחזות באור חכמת הקבלה ולכן איני יודע כיצד עשתה זאת; אך כמו כל דבר שיש לו נופך מיסטי בימינו, גם הקבלה הורדה לזנות – ואיתה, הגימטריה.

פעם, לפני עשר שנים לערך, גימטריות היו נפוצות למדי בויכוחי דתיים-חילונים באינטרנט. לדוגמה, אחרי הקשקוש של הרב עובדיה יוסף על כך ש"בקריאת המגילה, שעה שתגידו ארור המן תגידו גם ארור יוסי שריד" הוצדק בזריזות על ידי אלו שהבחינו כי הן "יוסף שריד" והן "המן הרשע" מתומצתים גימטרית ל-670. בזמן שירותי הצבאי (שהפגיש אותי עם קשת רחבה יחסית של האוכלוסיה) נתקלתי במספר אנשים שעדיין האמינו בנכונות מיסטית כלשהי של הגימטריה, אך עם הזמן הלכה ופחתה הרצינות שיוחסה לה, מכל חלקי הציבור, והדבר ללא ספק קשור בקשר הדוק להתפתחותם של "מחשבוני הגימטריה".

תוכנה לחישוב גימטריה היא דבר קל ביותר לכתיבה; איני יודע אם זכות הראשונים שמורה לתוכנה "WinGim" (כנראה שלא), אך היא הייתה הראשונה אליה שמתי לב, כך שכנראה הייתה הראשונה בעלת תפוצה רצינית, והיא הראתה עד כמה קל למצוא בגימטריה כל מה שרוצים. מאז נפוצו "מחשבוני רשת", שאינם תוכנה שיש להוריד, אלא פשוט תיבת טקסט באתר שבה אתה מקיש את המילה, ומקבל התאמות. הקושי שבכתיבת תוכנית גימטריה אינו התכנות עצמו, שהוא טריוויאלי למדי (עבור על המילה אות אות; המר כל אות למספר; סכום את המספרים; חפש מילים אחרות בעלות אותו ערך מתוך מאגר קיים), אלא בניית המילון שאיתו עובדים. לשם כך יש צורך במאגר גדול (ורצוי חופשי) של מילים בעברית, ורצוי מילים "עסיסיות". מחשבוני הרשת מסוגלים לזכור את החיפושים שהוקלדו בהם בעבר, ובכך לנפח בקלות יחסית את מאגר המילים (וחשוב יותר – הביטויים שמורכבים ממספר מילים) שלהם, ואולי זו הסיבה להצלחתם היחסית.

בימינו, אם כן, כבר לא לוקחים ברצינות את הגימטריה. היא עדיין מוזכרת בקרב נומרולוגים למיניהם, אך כמעט ולא נתקלתי בה במהלך דיון רציני, וברור שאין לה יותר את כוח השכנוע של אחותה הגדולה והמרושעת – דילוגי האותיות (אחות שראויה לפוסט נפרד ומקיף יותר).

ובכל זאת, לא הייתי הוגן לגמרי כלפי הגימטריה – טרם הסברתי למה, בעצם, זו פונקצית תמצות כל כך גרועה. התשובה, עם זאת, טריוויאלית.

אני לומד עכשיו את שפת התכנות Python, וכחלק מהלימוד כתבתי תוכנת גימטריה (זהו תירוץ נהדר ללמוד כיצד ניתן לעבוד עם עברית – ובאופן כללי, יוניקוד – וכיצד ניתן לכתוב GUI בעזרת השפה). לצורך כך נזקקתי, כמובן, למאגר מילים חופשי בעברית. החלטתי לבסוף להשתמש במאגר של תוכנת בדיקת האיות MySpell , בשל פשטותו – כל המילים היו מאוחסנות בקובץ טקסט רגיל, שקל מאוד לקרוא ולעבד. מכיוון שזה מילון שמיועד לבדוק איות, הוא הכיל מילים ואת הטיותיהן השונות. חישבתי את הערך הגימטרי לכל מילה, ומיינתי. התברר שהמילה בעלת הערך הגימטרי הגבוה ביותר במילון היא "תשתיתיות" עם 1926. גם "תורשתיות" ו"תקשורתיות" חזק בתמונה, בין היתר. כלומר – פונקצית התמצות לוקחת מילים מתחום שגודלו טרם ידוע, ומעתיקה אותן לתחום שגודלו לא עולה על 2,000.

מה גודל התחום המקורי? יש בעברית 22 אותיות (נתעלם מאותיות סופיות). זה אומר, למשל, שיש 113,379,904 דרכים אפשריות לצרף 6 אותיות בעברית. כלומר, ברור שהתחום ה"מקורי" הוא אכן עצום בגודלו. התקווה, כזכור, היא שמספר המילים "בעלות המשמעות" שאפשר למצוא בתוך התחום הוא קטן הרבה יותר. זה כמובן נכון, אבל… המילון של MySpell מכיל בערך 330,000 מילים. זה גודל זעום לעומת מספר המילים האפשרי, אבל זה עדיין גודל עצום ביחס למספר התמציות האפשריות. זה אומר 165 מילים לתמצית, בממוצע. בפועל, כמובן שהמצב גרוע עוד יותר – רובן המוחץ של המילים הן בעלות ערכים גימטריים נמוכים יותר. מכאן נובע עוד משהו – שההתפלגות שמשרה פונקצית התמצות הזו אינה אחידה, וגם לא מתקרבת להיות אחידה. בקיצור – מובטחות לנו התנגשויות מכאן ועד להודעה חדשה, וזה בדיוק מה שקורה בפועל בגימטריה.

עד עכשיו דיברנו רק על מילים בודדות. כאן יכולת ההתחכמות שלנו היא נמוכה יחסית. בכל זאת, אם "גימטריה" לא מתאימה מבחינת ערכה המספרי לשום מילה "עסיסית", אכלנו אותה. ברגע שאפשר להכניס צירופי מילים למשחק, פתאום הכל הופך לגמיש יותר. כך למשל אני רוצה למצוא צירוף מילים שמשווה "גימטריה" ל"בזבוז זמן". לרוע המזל, הפרש הגימטריות של "גימטריה" ושל "בזבוז זמן" הוא 156. מה עושים? מחפשים מילה שערכה הגימטרי הוא 156 ושתישמע טוב כאשר תצורף ל"בזבוז זמן"… התוכנה האומללה שלי מצאה, בין היתר, את "סיטונאיי". נו, זה לא טוב – יש י' מיותרת. מה עושים? מעבירים אותה ל"בזבוז" – מקבלים ש"גימטריה" שווה ל"ביזבוז זמן סיטונאי". מה הלך כאן?

מה שהלך כאן הוא שניצלתי את הגמישות הרבה של הגימטריה – כשאומרים לי ש"יוסף שריד"="המן הרשע", אני לא שואל את עצמי "למה 'יוסף' ולא 'יוסי'?". אני רואה רק את התוצאה הסופית, שעלולה להיראות להדיוט מוחלט כאילו היא בעלת משמעות כלשהי. אני לא רואה את כל הנסיונות הכושלים שעומדים מאחוריה – אלף ואחד דברים רעים ש"יוסי שריד" לא מתאים להם – אני רואה רק את צירוף המקרים (המשעשע) שכן התאים. ככה זה – כשהמוני צירופי מילים נכנסים לכל התאים האפשריים, משהו רע ייפול לתא של "יוסי שריד" (ואם לא – אז לתא של "יוסף שריד"). משהו רע נופל לתא של כל אחד מאיתנו – וגם משהו טוב, אגב. ואם צריך לתקן קצת כדי שיתאים, למה לא – אף אחד לא ישאל למה "ביזבוז" ולא "בזבוז".

וכאן אנחנו מגיעים לשורש העניין, שגימטריה היא רק סימפטום שולי שלו. לטיעון נפוץ מאוד בקרב מחזירים בתשובה – "טיעון הסיכוי הנמוך": אם מתקיים משהו שנראה לנו שההסתברות שלו נמוכה, אנו נוטים לייחס לו משמעות. יוסף שריד זה המן הרשע? כנראה שזה אומר משהו. דילוגי אותיות בתורה מנבאים את נפילת מגדלי התאומים? כנראה שהתורה נכתבה בידי כוח עליון. חשבנו על מישהו והוא התקשר? כנראה יש טלפתיה. הרי מה הסיכוי שהדברים הללו יקרו במקרה? ומכאן, לטיעון המחץ הבסיסי ביותר: ההסתברות שאדם יווצר "במקרה" היא אפסית? כנראה שיד מכוונת יצרה אותו.

בכוונה הפרדתי את שלושת הטיעונים הראשונים מהאחרון. האחרון פשוט שגוי כי האדם לא נוצר "במקרה" – אבל זה כבר שייך לדיון על אבולציה. שלושת הראשונים, שבהם אני עוסק כרגע, הם דוגמאות נאות לצורה שבה מאורע בהסתברות נמוכה מתרחש פשוט כי חוזרים על אותה "הטלת מטבע" הרבה פעמים – במקרה של הטלפתיה, אנחנו חושבים על אנשים כל הזמן, ואנשים מתקשרים אלינו כל הזמן – כל מאורע כזה הוא "טלפתיה" פוטנציאלית. פעם ב- שני האירועים הללו משתלבים זה בזה, ואז אנחנו מתפלאים. באותה מידה, אפשר להתפלא על קבלת 6-6-6 בהטלת שלוש קוביות שמתבצעת כל הזמן. את כל זה ניסח הרבה לפני, בצורה הומוריסטית, המתמטיקאי ג'ון ליטלווד, ב"חוק ליטלווד" שקובע שאדם יכול לצפות לנסים בקצב של אחד לחודש בערך.

בגימטריה ודילוגי אותיות הסיטואציה פחות ברורה. לכאורה, הכל כבר נתון מראש – אנחנו לא "מגרילים" גימטריה של מילים – היא פשוט קיימת, וזהו. גם התנ"ך כבר קיים, והוא לא טקסט שמוגרל שוב ושוב. לטעמי, ההבדל אינו מהותי, אך את הדיון הזה אשמור כנראה לפוסט שיעסוק בדילוגי אותיות – שהם, כאמור, רעה חולה גדולה בהרבה מהגימטריה החביבה והמסכנה.

ומה המסקנה מכל זה, לדעתי? שאפשר ואף רצוי להשתעשע בגימטריה (די מהר זה נמאס); אבל אם בדיון רציני מישהו שולף גימטריה, ותהא הסיבה אשר תהא – אפשר לסיים את הדיון בו במקום. גרוע יותר מגודווין.

74 תגובות בנושא “גימטרעה”

 1. בדיוק היום ניהלתי שיחה עם אחת התלמידות שלי. זה היה אחרי שיעור בגאומטריה, אז סיפרתי על החשיבות הרבה של גאומטריה בהיסטוריה האנושית, החל מימי המצרים והבבלים הקדמונים. בסוף, כדי להראות לי כמה אני מדבר על הקיר היא אמרה: "כן, גימטריה זה חשוב. שמעתי שהמילה שקר בגימטריה מצומצמת זה 6, ואפשר להראות שלכל גוף יש 6 צדדים, לכן כל העולם הממשי הוא שקר".

  1. 6 חזי אל תסיק מסקנות לא מדעיות עמוד באמצע המילה בראשית היא המילה הראשונה בתורה ומורכבת מ-6 אותיות נו מה נגיד עזוב חבל על ההכרעות אם אין לך סיבות ברורות יותר ומסובכות יותר על תכריע טל תכריע לא יודע מהי רמת הידע בפילוסופיה אצלך ואם קראת ספר פילוספי אחד או קראת קצת רטוריקה כי אין ספק שיש קלקול בעם במידה מסויימת וטמטום השכל אצל לא מעט דתיים או אולי מרחפים בהבלים יותר מידי אדם צריך לעמוד בספק מה לעשות זה המצב הבריא נוכחנו לדעת שהחקירה והמתודה המדעית היא הבריאה ולכן גם בשאלות תיאולוגית אין להכריע תראה סרטון ביוטיוב עם ריצ'רד דוקינס מדבר עם איזה כתב מאלגזירה ראויות מעניין לשני כיוונים ודוקי ס אמנם נחשב אתאיסט אבל גם הוא מודה שהוא לא מכריעה-100 אחוזים שאפשר להוכיח שאין יאלהים אבל בהחלט דעתו שאין האלהים של התנך הוא האמת והוא שואל את הערבי אם הוא מאמין שמוחמד עלה עם כנפיים לשמים והכתב הערבי אומר לו כן ואז הוא שואל אותו אם הוא מאמין שהעולם נברא בשבעה ימים ואז הוא עונה שזה לא כתוב בקוראן או משהו כזה (אני לא קראתי את הקוראן בעצמי וגם לא יודע ערבית ,אבל מוויקיפדיה למדתי שחלק מסיפורים של התנך כתובים בו אז איך ייתכן שהסיפור הבריאה לא יהיה כתוב ,מוזר )מה שכן לפני התנך היו חוקי חמורבי והמוסר קיים באדם גם בלי התנך רואים אנשים מסביב לעולם מוסרים גם בלי התנך בהודו ובקיצור יש רשעים ויש אכזרים בכל פינה

 2. אבל אם כבר טרחת ועמלת על בדיקת ערך גימטרי של מלים, ואפילו הזכרת שראוי שפונקצית תמצות תשרה התפלגות שווה על הטווח – אולי תספר לנו מה ההתפלגות של גימטריה על הטבעיים (כלומר אלה הקטנים מ 2000)?

 3. אני יכול לכתוב תוכנה שתחשב את זה ואולי גם להציג היסטוגרמה נחמדה; מה שמנע ממני לעשות כן היא העובדה שההסתברות שאני אציג תלויה באופן מוחלט במילון שלי, כלומר ב-MySpell. מצד שני, זה יכול להיות משעשע. יבוצע בקרוב.

 4. אני לא זוכר איפה קראתי/ראיתי את זה, אבל ישנה דעה שגורסת כי בעלי חיים, מסיבות אבולוציוניות, נאלצו להפוך לסטטיסטיקאים טרחניים. כך נוכל במהירות לגלות (מבלי תקשורת יעילה) שאם פעם אחת חווינו תחושה לא-נעימה כשנגענו באש, סביר להניח שיש כאן קשר סיבתי, וכל פעם שניגע באש נחוש בכך. או שאם פעם אחת מדדנו הפרש-זמנים של כ-365 זריחות-שמש מגשם ראשון עד לגשם ראשון עוקב בתום הפסקה, סביר להניח שיש כאן קשר סיבתי. למטבע זו יש, כמובן, גם צד שני, עליו בדיוק אתה מדבר.

 5. מבחינה מעשית, זה פרוייקט בעייתי בסדרי גודל יותר ממחשבוני אינטרנט. ראשית, צריך טקסטים ארוכים כדי להשתמש בהם לדילוגי אותיות – והבחירה של הטקסטים מגבילה את המשתמש (ולא נראה לי סביר שייתנו למשתמש להעלות טקסטים משלו).

  שנית, בעוד שחישוב גימטריה הוא טריוויאלי וחיפוש במסד נתונים עם אינדקס הוא מיידי, חיפוש דילוגים בטקסט הוא מסובך הרבה יותר, אפילו בעזרת אלגוריתמי חיפוש מתוחכמים יחסית. זה אומר שצריך לבנות אינדקס גדול בשביל כל טקסט, או לספוג זמן חישוב גדול. למפלצת כמו גוגל אין בעיה לאכול את זה, אבל לאתר קטן ומסכן שיציע דילוגי אותיות חינם זה יהיה הרבה יותר קשה.

 6. בילדותי בתלמוד תורה הייתי אוהב למצוא דילוגי אותיות אשר מכפישים את המורה. עדיין לא הייתי מספיק כופר בשביל לחפש סתירות ל'תורה'.

 7. נק' אור אחת – הטוקבקיסטים של ynet, שאנו כה נהנים לרדת עליהם (ע"י "דוד" במדור הספורט…), אכלו את הנומרולוגית ומפרסמיה משל היו להקת ארבה מורעבת 😈 😈 😈

  לפעמים העמך מפתיעים אותי לטובה…

 8. לצערי נתקלתי בפוסט זה רק עכשיו, אבל אשמח להוסיף קצת מידע בכל זאת.

  כאשר כתבתי עבור אתר "חופש" את Gim (גרסת ה-DOS, שקדמה ל-WinGim), תוכנת הגימטריה היחידה שהיתה נגישה אז להורדה באינטרנט היתה Gimatrix. למיטב זכרוני היא מצאה רק התאמות מילוניות פשוטות (ללא צירופי מילים), וכעת נראה שאי אפשר להשיג אותה כלל.

  Gim נכתבה כדי לתת מענה מוחץ לכל נביאי הגימטריות שנפוצו, כפי שכתבת, באותה עת. זמן-מה לאחר מכן סייעתי מעט למתכנת אחר, שביקש לכתוב תוכנה דומה ל-Windows כתרגיל, וכך נולדה WinGim. אני מניח שהממשק הידידותי של WinGim סייע מאד לתפוצה ולפופולריות שלה, ומהר מאד הופיעו מחשבוני הגימטריה המקוונים – המחבר של אחד מהם אף יצר איתי קשר בזמנו לייעוץ.

  גרסה מתקדמת עוד יותר, שהתחלתי לכתוב, נזנחה משום שהציבור כבר "ראה את האור" ולמד להשתמש בתוכנות ובאתרים כדי לאתר גימטריות מופרכות ולעגניות לפי הצורך.

  בברכה,
  "סייברדין"

 9. חשוב, למען הסדר הטוב, לציין כי כאשר מובאת טענה והוכחה, סתירת ההוכחה אינה סתירת הטענה.
  פשוט נשארים עם טענה שלא הוכחה ולא הופרכה.

  (טענה – דת וכו', הוכחה – גימטריה דילוגים ושאר ירקות)

 10. מסתבר שטרם נמאס לאנשים לחלוטין מגימטריה, והם ממשיכים לנקוט בכל התכסיסים הזולים של פעם:

  http://www.room404.net/?p=19464

  הפעם מדובר באבחנה החדה ש"אנטרנט" שווה ל"סרטן" בגימטריה. למה "אנטרנט" ולא "אינטרנט"? מאותה סיבה שיוסף שריד ולא יוסי שריד, כמובן.

 11. פוסט נפלא!
  אני אדם חרדי, ואני שונא את הניסיון לבסס את האמונה על גימטריות!
  אבא שלי מספר שהיה אדם בזמנו של הרמב"ם (לפני כ800 שנה) ששכנע אנשים להתאסלם, כי כתוב "ולישמעאל שמעתיך . . וארבה אותו במאד מאד", והגימטריה של המילים "במאד מאד" היא במדויק "מחמד" (כמובן מחמד ולא מוחמד – כדבריך!).
  הרבי מלובביץ' אמר פעם שמגימטריות אי אפשר להוכיח שום דבר, אבל אם אנחנו יודעים שדבר הוא נכון – אז זה נחמד אם יש לו גם גימטריה.

  ומההיבט הקבלי:
  "זה לעומת זה עשה האלוקים", ולכן לכל דבר בקדושה יש מקביל בקליפה. פעמים רבות המקבילים יהיו בעלי תכונות דומות מאוד, ובפרט בעלי אותה הגימטריה (לדוגמא: אליהו בגימטריה כלב). לפעמים אפילו המילים יהיו זהות באותיותיהן בשינוי הסדר, לדוגמא "חשן" (חושן המשפט – מוזכר בתורה לפעמים בכתיב חסר) ו"נחש" ("כי לא נחש ביעקב).

  נ.ב. אני מאוד נהנה מהפוסטים המתימטיים. הם בהחלט מעניינים, ומוסיפים לי הרבה ידע!

 12. אני אוהב את המתמטיקה (במקרה אני גם לומד מתמטיקה לתואר ראשון…) אבל כשאתה מדבר על יהדות, משום מה יש לי התכווצות, אולי אותה התכווצות שיש לך כשאיש דת מדבר על מדע?
  בכל מקרה, עדיף בלי נושאים טעונים פוליטית. המתמטיקה שלך מספיק מעניינת. הייתי רוצה ללמוד אצלך מתמטיקה (אם כי לא הוכחות על דת…)
  לעניינינו – אומלל מי שמבסס את יהדותו על גימטריאות. אני לדוגמא לא מכיר ספר כזה אלא עשרות ומאות שטענו להוכחות רציונליות.
  אתה, ע"}י משחקי מילים, נופל לאותו פח של חובבי הגימטריאות כי הגימטרייה היא תוסף (לא בסיס!)בכל מקרה לאמונה, דהיינו – יש אלוקים, הוא נתן תורה, עכשיו תראו – כתוב שכך וכך שווה כך וכך – אבל יודגש כי זו החלטה וידיעה קדומה.
  על דבר שולי – הדת לא טוענת שהיא יודעת איך נברא העולם זה תפקיד המדע. הדת עוסקת בלמה נברא העולם. המדע פשוט המציא מילים מפחידות דוגמת אביוגנזה, תארוך ומפץ. אז אני קורא לזה אלוקים, סדר השתלשלות ואור גדול. בגלל סמנטיקה נריב?

 13. אין מה להמנע מדיבורים על פוליטיקות. הפוך – כשפוליטיקה משתמשת באופן שקרי במתמטיקה ,על אחת כמה וכמה יותר חשוב להתריע מפני זה מאשר כשרק איזה תמהוני אומלל מבזה את המתמטיקה.

  נראה לי שההתכווצות שלך כאן נובעת מתחושה שאני מנסה לתקוף את הדת. אני לא. יש לי דעות אישיות מסוימות על דת, אבל אני לא מנסה לנצל את הבמה הזו כדי לדבר עליהן (אם תהיה מעוניין, אני בטוח שנמצא מקום יותר מתאים שבו ניתן לדבר עליהן…). הפוסט הזה מדבר על גימטריה – וגימטריה (כשמנסים לייחס לה משמעות כלשהי מעבר לשעשוע חסר משמעות טהור) היא הבל מוחלט. טוטאלי. מי שמנסה להשתמש בגימטריה ככלי לתמוך בדת מבזה לא רק את המתמטיקה אלא גם את הדת, וטוב יעשה כל מי שהדת יקרה לליבו אם יוקיע את המשתמשים בגימטריה אפילו יותר מאשר החילונים עושים זאת.

 14. בס"ד

  שלום גדי,

  ראשית, הבלוג שלך מעניין ומעשיר ביותר, ונדמה גם שבמאמריך אתה באמת שואף ומכוון (במידת האפשר) לאמת, ועל כך, הערכתי.
  שנית, אמנם אין אנו מבססים את האמונה באל אחד ואת ה'תורה מן השמים', על גימטריות (חלילה לנו מעשות כך), אבל דע שיש בהן הרבה מעבר ל'הבל מוחלט' ו'שעשוע' גרידא. על כן, אין להוקיע את השימוש בגימטריות, מפני שכבודן במקומן (אמור להיות) מונח, וכשכבודן אכן במקומן אין הן מבזות את הדת, אדרבא, מגלות הן נופך נוסף, ממש כפי שדייקת בנוגע למימרת חז"ל 'נכנס יין יצא סוד' וערכן הגימטרי של יין וסוד.
  אני חושב שאין המקום להרחיב כאן במקורות, אך אני יותר מאשמח למסור לך מקורות על כך, אם תרצה.
  לענ"ד ה'המון' פשוט הפך את העיקר לטפל ובייחוד את הטפל לעיקר (דבר שהוא ממש מוכשר בו במשך דורות), והבלבול הזה יוצר התקוממות בצדק.
  אין אנו מבססים את אמונתנו על גימטריות ובטח שלא על דילוגי אותיות ומי שמעמיד את הדברים כך אכן חוטא לאמת. ואת זה יש להוקיע.

  שלישית, ממש לא קשור למאמר הזה, אבל האינטואיציה שלך מבחינה לשונית אכן נכונה , יש לכתוב ולומר 'משפטי אי-השלמות של גדל' וזו אכן טעות לכתוב ולומר 'משפטי האי-שלמות',
  והכלל: כל פעולת יידוע (כלומר, הוספת ה' הידיעה) לצמד מילים בסמיכות, תתבצע תמיד במילה השניה בצמד.

  בברכה,
  אלירן.

 15. שלום אלירן – לצערי, אני עומד מאחורי הטענה שלי בבלוג הזה, והיא שכל נסיון להשתמש בגימטריה כדי לגלות "נופך נוסף" בדת (או בכל תחום אחר) הוא הבל מוחלט, ומהסיבות שתיארתי בבלוג. אתה מוזמן לנסות ולשכנע אותי אחרת; אבל אם תביא דוגמא שבה הגימטריה אומרת דבר מה, ואז יתברר שהגימטריה אומרת גם את ההפך ממנו אני אראה בכך "הפרכה" של הדוגמא.

 16. שלום אלירן,

  אני דתי ומסכים עם גדי לגמרי.

  בעל הטורים אומר על גימטריה "פרפראות וגימטריות וטעמי המסורות, להמשיך הלב".
  אם תפתח את השולחן ערוך בהלכות ראש השנה, תראה שהרמ"א אומר שם שנהוג לא לאכול אגוזים כי "אגוז" בגימטריה זה "חטא", כשאני קראתי את זה פעם ראשונה הבעיה שלי, הרבה מעבר לעובדה שמישהו פסק הלכה עפ"י גימטריה(לדעתי הרמ"א הביא את הגימטריה פה כקוריוז בלבד, ולא כטעם האמיתי של המנהג, אבל גם אם תגיד שהוא הטעם היום אף אחד לא נוהג כך מטעם זה, ואפילו מי שכן נוהג כמוהו זה רק בגלל "מנהג ישראל דין הוא"(כמובן חוץ ממנהג שטות, כמבואר בתוס' ב"ב ב. ובעוד מקומות)), מה שהפריע לי זה ש"אגוז" זה 17, בעוד "חטא" זה 18. שמעתי אנשים שתירצוא שמדובר ב"חט" – בלי א', אבל מעבר לעובדה שאף אחד לא מאיית כך "חטא", זה לא מה שכתוב, אנחנו לא מדברים על משהו ששמעתי בע"פ אלא שראיתי בכתב. תירוץ אחר ששמעתי הוא מה שנקרא "גימטריה עם הכולל", שבו מותר להוסיף 1 לאחד הביטויים ע"מ שהגימטריה תסתדר, אני לא מבין איך אדם יכול לשבת מול מחשבון גימטריה שאתה מקליד בו מילה/ביטוי והוא נותן לך אלפי מילים/ביטויים עם אותו ערך גימטרי, ועדיין לטעון שיש לגימטריה משמעות.

  שמעתי על אדם שחזר בתשובה מכיוון ש"אלהים" = "הטבע", אם כן למה לא "טבע"? ואם זה לה היה מסתדר? אז היינו אומרים "טבעי", "אלהינו", "אלוקים", "ה' אלוקים", או כל דבר אחד שמסתדר. וכל זה עוד לפני שנשים לב שהאדם האחרון שהציג את היהדות כפנטאיזם היה שפינוזה, שלכל הדעות לא היה יהודי מאמין(ויש סיבה שחכמי אמסטרדם נידו אותו).

  לגבי גדל – בצירוף סמיכות הסומך הוא שם עצם והנסמך הוא שם תואר/שם עצם. בדומה גם חד הקרן אינו ביטוי נכון, כי במקרה כזה חד קרן הוא יצור שקרנו חדה ולא יצור בעל קרן אחת.

  ברכה, אוריאל.

 17. לגדי :
  ביחס לדברי אלירן.לצערי לא הבנת את דבריו (לפחות איך שאני הבנתי אותו).הגישה שלך לנושא היא מדעית ואתה תחפש פרדיקציה שניתן לאשש או להפריך.זה לא עובד כך.כמו שאמרת שהקבלה ירדה לזנות, כך קרה לגימטריה.בקיצור גימטריא היא לא מה שאתה חושב.היא אמנות והיא כלל לא נועדה להמון ולהבנה בצורה שטחית אלא רק לאנשים שמצויים בתוך העניין (מקובלים וכו') וכלל לא נועדה להוכיח למישהוא משהו.היא שייכת לתחום הפרשנות (של התורה בעיקר) שנקרא רמז שקרוב לתחום שנקרא סוד (אם שמעת פעם על פשט רמז דרש וסוד).ובכלל רצוי שקצת תבין בנושא עליו אתה מדבר ולא תסתכל בצורה שטחית על התורה. תחשוב איך המתמטיקה נראית בעיני מי שלא יודע מהי באמת ואיך הוא נראה בעיניך(רמז : משפטי גדל …) וכך אתה נראה בעיני מי שקצת מבין בדברים הללו ויודע להבחין בין גימטריה של אמת (כמו של היין והסוד) לבין הבלים. ולא צריך להיות חכם גדול בשביל לראות שגימטריה בצורה שטחית היא שטויות גם ללא המתמטיקה הדי טריוויאלית שנמצאת מאחורי העניין.

 18. אני שמח שהבאת את משפטי גדל כדוגמה. כתבתי מספר פוסטים על משפטי גדל שבהם אני מקווה שאני מצליח להבהיר לכל הקוראים את הרעיון שמאחורי המשפטים, מה הם אומרים ומה הם לא אומרים, ומה החשיבות שלהם. לא הסתפקתי בלומר "כן, זה בעצם נורא עמוק ואתם לא מבינים כלום".

  מי שטוען שבגימטריה יש יותר מאשר שעשוע חסר כל משמעות, חובת ההוכחה עליו. ואני מצפה ממנו להוכיח ולא להסתפק בנפנופי ידיים.

  בתור התחלה – הצע מבחן שניתן לבדיקה אמפירית להבחנה בין גימטריה של אמת לבין הבלים.

 19. אני ממש לא נמנה על חובבי הגימטראות ולדעתי בכל מקום שהשתמשו בגימטריה(עד לפני כמה מאות שנים) זה היה קוריוז בלבד, דרך נעימה להציג אמירה עמוקה או שיטה לזכור משהו ביעילות.

  אבל אפשר לקבל טענה שמאחורי המערכת של גימטריה ישנם כללים נוספים שנעלמו ולכן אנחנו לא מכירים אותם, עפ"י טענה זו אמנם כל מה שנאמר היום ע"י מחזירים בתשובה למיניהם הוא שטות גמורה, אבל יכול להיות שבגימטראות שיש לנו במסורת כבר אלף שנה יש איזה גרעין של אמת מצד עצמן ולא רק כמבטאות אמירה נכונה בלי קשר.

  אה, ולגבי התגובה הקודמת שלי: פנתאיזם * כמובן.

 20. אוריאל, אפשר *להעלות* טענה כזו. כדי שגם *נקבל* אותה היא צריכה להיות אמינה במידה מסוימת. אני לא רואה שום סיבה לחשוב שיש שמץ של אמת בטענה הזו, בוודאי שלא יותר מאשר בטענה הנגדית של "כל הגימטריות חסרות משמעות לגמרי ושימשו את מי שהשתמשו בהן לשעשוע בלבד".

 21. לגדי
  תחשוב כמה רקע צריך אדם בשביל להבין את הפוסטים שלך.הוא צריך להיות לפחות בוגר שנה ראשונה (מבחינת ידע) של תואר ראשון אם לא שנה שנייה ולדעת גם לוגיקה מתמטית באופן בסיסי (תחשיב היחסים לפחות) וקצת את הנושא של אוטומטים.אני אומר לך שביחס לנושא של גימטריא אתה משול למי שעוד לא למד לקרוא ולכתוב (למען האמת למי שעדיין לא נולד – ולמען העוד יותר אמת למי שאפילו נוצר בתור עובר. בתורת האמת יש שלבים של התפתחות. מי שעוד לא נחשף לרוחניות במובנה האמיתי ומבחינתו רק המציאות הנתפסת בחמשת החושים קיימת הוא לא נחשב כאדם כלל אלא כבהמה ושלבי ההחשפות מתפתחים כעיבור לידה גדילה וכו ' כמו שמתרחש פיסית). אני אומר לך זאת רק כי יש חשיבות לעצם האמרותם ולא בגלל אני רוצה להוכיח לך משהוא.אתה לא עד כדי כך חשוב וגם אם כן -אם הייתי רוצה לכתוב פוסטים ,כל חיי עד כה לא היו מספיקים לי וזה כמו ללמוד ללכת בהתכתבות.
  לא שייכת הצעה אמפירית כרגע, משום שכפי שאמרתי יש לפתח חוש מיוחד בשביל לתפוס רוחניות שלך כלל אין אותו. הצעות כאלו שייכות בין אנשים שכבר יודעים על מה אני מדבר והן לא שייכות למדע הבנוי על חמשת החושים והלוגיקה אלא על עולם גבוה יותר.אבל אם תחשוב על זה תראה ש התשתית של המדע עצמו היא כלל לא מדעית. תוכיח לי שהאקסיומות של המדע (דטרמיניזם, מכניות, אקראיות,וכ') נכונות… . הן פשוט עובדות.אבל זה עובד למי שהוא חסר שאיפות ומסתפק בעולם הזה ולא ביותר. למי שרוצה עוד – המדע כבר לא עובד כל כך טוב , ואז ברור שצריך משהוא אחר עליון יותר. ומי שלא רוצה עוד מבחינתי הוא לא שפוי דווקא אלא פשוט לא מספיק אדם.
  יום טוב

 22. שלום זאב. לב הבעיה בדברים שאתה אומר הוא שאין שום סיבה להאמין לך; אפשר לומר אותם פחות או יותר על כל דבר. הנסיון להמחיש את הדבר באמצעות הפוסטים שלי הוא בעייתי משתי סיבות: הראשונה, שהפוסטים שלי גלויים לכל וכתובים באופן שאני משתדל שיהיה הבהיר ביותר האפשרי גם לקורא ההדיוט (ואם שואלים אותי שאלות אני משתדל לענות בצורה שתהיה ברורה לכולם), והשניה, שהפוסטים שלי מתבססים על ענף מרכזי של הידע האנושי, כזה שנחקר שוב ושוב מכל כיוון אפשרי, כזה שקיימים בו עשרות-אלפי ספרים שונים וכל נושא מוצג מאינספור נקודות מבט שונות והוא נלמד במרבית בתי הספר והאוניברסיטאות שעל פני כדור הארץ, כך שהטלת ספק בו היא בעייתית בהרבה (ועם זאת עדיין אנשים מטילים ספק, וזה *בסדר גמור*; להטלות ספק ענייניות אני תמיד משתדל לענות על ידי התייחסות לגוף החומר, ולא לפטור את השואל ב"צא ולמד").

  אם אתה לא רוצה להוכיח לי משהו, זה כמובן לגיטימי, אבל אז אני תוהה מה בעצם מטרת התגובות שלך כאן. בבלוג הזה אני מעדיף לעסוק בעובדות ובהוכחות (אמפיריות או מתמטיות), לא בטענות בסגנון "זו אמת אבל אין לך שום יכולת להבין את זה" שהן פשוט לא מעניינות.

 23. גדי, אני מכיר אנשים שטוענים את הטענה הזו, ואמנם לא ניתן להגיד שהיא נכונה כי אין שום דרך לבדוק אותה בצורה אמפירית, אבל יש לה שני יתרונות גדולים על פני הגימטריה כפי שהיא מוצגת היום, הראשון הוא שלא בהכרח יש דרך לנצל אותה ע"מ להוכיח כל דבר(והיפוכו ), והשני הוא שהאדם שטוען את זה לא אומר לך איזו אמירה מיסטית על למה הוא יכול להבין את זה ואתה לא.

  זאב, אם כן למה יש כמה וכמה רבנים גדולים שאף יהודי דתי שמכבד את עצמו לא יכול לטעון שהם לא גדולי תורה, שלא מסכימים אתך שלגימטריה יש ערך אמיתי? אזכיר פינה שוב את בעל הטורים שהוא אחד האנשים שהשתמשו בגימטריה הכי הרבה ביהדות הלא קבלית, שאמר שזה רק כדי למשוך כי זה יפה ומעניין.

  לגבי האקסיומות של המדע, הן ללא בהכרח אקסיומות, הן מוכחות בדיוק כמו כל משפט אחר במדע: ניסוי, טענה, חיזוי, ניסוי. כמובן שזה לא אומר שהן נכונות, אתה מוזמן לבוא ולהפריך אותן, אבל עד אז לא תהיה סיבה לפקפק בהן..

 24. לגדי ואוריאל :
  לגדי : אכן אין כל סיבה שתאמין לי. באופן אינהרנטי אין שום סיבה להאמין לשום דבר.אמונה מגיעה כשלאדם חסר דבר מה והוא שרוי בחוסר וודאות וצריך לבצע איזשהיא החלטה ואז הוא צריך בלית ברירה להאמין במשהוא, כמו למשל להאמין במראה העיניים כשקם מהמיטה ולא לחשוב שבעצם אין רצפה ואולי ייפול.אולי לא ייסע בכביש כי יש סטטיסטיקה של תאונות,ואז מה אם יש הסתברות קטנה לכך.מי אמר שהשמש תזרח מחר רק בגלל שהיא זרחה עד היום כל יום ? מי אמר שהכוס תיפול לך מהיד עכשיו רק בגלל שהיא תמיד בעבר נפלה ?אנחנו הכללנו זאת. כלומר האינדוקציה המדעית היא אמונה ולא מוכחת או וודאית (לפחות לא כמו מודוס פוננס למשל). מדוע עשינו זאת ? כי יש לנו אינטרס. החיים היו מאוד משעממים (אם לא גובלים בשיגעון) אם לא היינו יוצאים מהמיטה ולא מבצעים הכללות של מקרים שהתרחשו המון פעמים לתופעה או חוק טבע.למעשה מה שאנו קוראים לו וודאות הוא למעשה אמונה מוצקה. ורק ברמז : הוודאות הולכת עם סיבתיות (עליה בנוי המדע) בעוד שאמונה הולכת עם משמעות (עליה בנויה תורת האמת והתורה)

  המטרה שלי בתגובות היא לומר לך שכדאי שתלמד את הנושא לעומק לפני שאתה לועג לו ולא תסתפק רק במבט שטחי. את כתבי האר"י למדת ? ניסית להבין אותו ? אפילו אם לדעתך אלו דמיונות – אז איך הם התרחשו ? אם זה לא מעניין אותך ואין לך זמן לזה ויש לך דברים פרודוקטיביים יותר לדעתך לעשות בו,אז עזוב הנושא בשקט עד שכן יהיה לך.

  לאוריאל: לא הבנת אותי כלל. האקסיומות של המדע אינן חוקי הטבע אלא המסגרת הפילוסופית (שברובה היא תת מודעת) שבתוכה מתנהל המדע והיא לא מדעית במהות אלא פילוסופית.ביחס לבעל הטורים וכו' לצערי ולשמחתי אין פה דמוקרטיה. ללא תורת האמת היהדות היא סוציולוגיה ופולקלור וכיום כמעט חסרת ערך אם לא עבודה זרה.אינני יודע לגבי בעל הטורים אך אם זה מה שהוא אמר הוא טעה.אין חכמה ואין עצה ואין תבונה כנגד האמת והמציאות.

 25. לא נכון, אם תטען שהעולם פועל בצורה לא דטרמיניסטית, תציע ניסוי שיאמת את זה והתוצאות יהיו אלו שחזית(כמובן בתנאי שלא יימצא הסבר פשוט יותר לסיבת ההצלחה) המסקנה הבלתי נמנעת של הקהילה המדעית תהיה שאתה צודק. בפועל כיום אין שום סיבה להאמין שזה לא המקרה, ובנוסף האמונה שהעולם פועל בצורה דטרמיניסטית מאפשרת לנו הרבה דברים שלא היו מתאפשרים אחרת, אז כרגע זו הנחת עבודה.

  אני שמח שאתה מרגיש בר סמכא לפסול אמירה של אחד מגדולי הפוסקים בכל הזמנים, תסלח לי אם אני אמשיך לקבל את דעתו על פני דעתך.

  נ.ב: אתה כל הזמן מזכיר פה את תורת האמת, ואני הנחתי שאתה מתכוון לתורה ופשוט מרגיש צורך להדגיש שהיא אמיתית כי חלק מהאנשים הדיון הזה לא שותפים לדעה הזו, אבל מהתגובה האחרונה שלך נראה שאתה מדבר על משהו אחר לגמרי("תורת האמת והתורה", "ללא תורת האמת היהדות היא סוציולוגיה ופולקלור וכיום כמעט חסרת ערך אם לא עבודה זרה"), אשמח להבהרה.

 26. אין שום בעיה עם דטרמיניזם והוא אכן מסביר יפה את העולם.העניין הוא שזה לא הכל.יש עולם בתוך עולם. העולם הרוחני לבוש בזה הגשמי ולזה העולם העליון הדטרמיניזם לא שייך. העולם הגבוה יותר הוא עולם המשמעות ולכן ,עבור מי שמחפש משמעות ,הדטרמיניזם לא שייך מכיוון שמממילא הוא מחפש אחרי משהוא שנמצא מעבר לעולם 5 החושים. לא שייך לבצע ניסויים ביחס לעולם העליון לפני שנרכשו החושים לחוש בו בכלל ואלו עצמם נרכשים רק ע"י מי שמחפש משמעות ולא עבור מי ששמח וטוב לו פה.

  תורת האמת = תורת הקבלה. היא נקראת כך לא בגלל שהיא אמיתית משום שגם מכניקה ניטונית היא אמיתית (למרות היחסות הכללית שאמיתית יותר,נאמר),אלא משום שהיא עוסקת באמת עצמה. (בשבילך נאמר שהיא עוסקת בעולמות האמת ולא בעולם השקר)

 27. בנוסף הדטרמיניזם הוא אמונה.לא ניתן לבצע ניסוי שיוכיח אותו משום שכל המתודה הניסויית עצמה בנויה על גביו .אם לא הדטרמיניזם אין כלל משמעות לניסוי ולהסקת מסקנות ממנו(חשוב למה).מי שטוען שיש רק דטרמיניזם דומה למי שבוחר לשים משקפיים כחולות וטוען ששום צבע אחר לא קיים כי הוא לא רואה אותו.סוג המשקפיים אותם בוחרים לשים הם האמונות שלנו ומה שרואים זה המדע שנבנה על גבי אמונות (אקסיומות וכללי ההיסק) אלו.

 28. זו אמונה, אבל לא אמונה שלא ניתן לערער עליה, אתה מוזמן להציע ניסוי שיפריך אותה.

  הייתה לי הרגשה שזו הכוונה שלך במילים "תורת אמת", אבל לא הייתי בטוח, בכל מקרה אני לא מתכוון להיכנס לוויכוח הזה כי כבר קיימתי אותו מספיק פעמים עם אנשים בישיבה שלי ובישיבות אחרות, אבל גם אם הקבלה כן נכונה והזוהר כן נכתב ע"י רשב"י אני לא בטוח שהאר"י והרמח"ל היו מאושרים מהעובדה שאיזה זב חוטם בתקופה שלנו מסוגל להגיד על גדולי הפוסקים שהם טועים בכזה ביטול.

  אח"כ באים אלי בטענות שחסר לי משהו באמונת החכמים שלי.

 29. הטעות שלך היא ששוב ניסית להחיל ("תן ניסוי שיפריך אותה") את המתודה המדעית על תורת האמת.כאשר זאת נמצאת מעל ( או מתחת ) לאקסיומות המדע כולם. ההנחה שנמצאת ביסוד המדע : תוכיח לי.אני זה שיושב על כיסא בקהל ומחכה למציאות שתבדר אותי.אני זה שמקבל והטבע או המציאות נותנת לי.ההנחה שנמצאת ביסוד תורת האמת היא הפוכה והיא קיימת ,שוב, רק עבור מי שמחפש משמעות : אני זה שנותן למציאות ולא מקבל ממנה. אני חלק מהשחקנים שבהצגה ולא צופה מבחוץ.מכאן והלאה כבר הכל מתגלגל הלאה

  השאלה ע"י מי נכתב הזוהר לא מעלה ולא מורידה. החכמה שבזוהר גלויה למי שרואה אותה ולמי שלא אז אין כמעט ערך לידיעה שרשב"י דווקא כתב אותה.אני לא זב חוטם ובטח שלא חבר שלך ומטעמים הכמוסים עימי החלטתי להגיב פה.אין צורך לבטל את בעל הטורים בשביל לומר שהוא טעה.כל הראשונים טעו בתפיסת המציאות הפיסית כולל הרמב"ם (מה שלא פוגם במחשבה שלהם כמובן משום שגם לדמיונות של היונים הייתה משמעות מבחינה רוחנית כמו שלמיתולוגיה העולמית ותפיסת המציאות שהייתה בתקופת התנ"ך יש משמעות רוחנית מבחינת ספרי הנביאים והתורה למרות שהארץ לא שטוחה והשמיים לא אוהל והים לא מנסה לכבוש את היבשה ממנה גורש והמים לא נופלים מהמקום בו נמצאים המים שמעל השמיים וכו' וראה במהר"ל בבאר הגולה). במחשבת ישראל האר"י נחשב לניוטון של התחום והקודמים לו כאלו שהכינו את הקרקע לכך .בתקופת הראשונים הכלים היו מבחינה ג וזעיר אנפין ומתקופת האר"י מבחינה ד ומלכות (ויש קשר עמוק לכך שבאותה תקופה בערך החלה המהפכה המדעית בכלל ובפיסיקה ובמתמטיקה בפרט) אפשר לומר שהראשונים בנושא של גימטריא היו פחות מפותחים מהאחרונים ולא שהם טעו דווקא.כך שתראה שה"זלזול" שלי בהם יותר שווה מה"כבוד" שלך אליהם.

 30. בנוסף אין כזה דבר אמונה שא"א לערער עליה. כל מושג האמונה בנוי על הספק. האמונה היא כמו ספינה בים האי וודאות. ניתן גם לערער על מה שעיניך רואות ולהשתגע ואתה מוזמן לנסות זאת

  אבל יש לי דווקא ניסוי אחר מעניין ביחס למה שאמרתי לגבי המיתולוגיה והפילוסופיה (= " הדמיונות של היוונים").המדע לא סתם החליף את הפילוסופיה אלא צמח מהטעויות שלה ושאב את מושגי היסוד שלו ממנה.אתה מוזמן ללמוד את ההסטוריה המופלאה של צמיחת הפיסיקה הניוטונית.באותו אופן. הטענה שלי שהדמיונות הללו הכרחיים לגילוי המדע. כך ציביליזציה של הומו ספאיינס בפלנטה יחסית דומה לשלנו וגם שם ההתפתחות של הידע תהיה כך : קודם כל מיתולוגיה ( בערך כמו שלנו ) אח"כ פילוסופיה יוונית (פיסיקה של אריסטו) ואח"כ המדע (וגם שם קודם כל מכניקה ואח"כ חשמל ואח"כ יחסות ואח"כ קוונטים)

 31. לא אמרתי "תציע ניסוי" על הקבלה, אתה טענת שיש הבדל בין דטרמיניזם לבין שאר הטענות בפיזיקה ושההבדל הוא שמתייחסים אליה כאל נכונה אפריורית, ואני אמרתי שזה לא נכון.

  אני רואה שאין פה עניין להתווכח, אתה לא מנסה אפילו להוכיח את צדקתך (גם אם לא בצורה אמפירית), נותר לי רק לציין שעפ"י מה שהבנתי מדבריך אני לא רואה סיבה שלא לטעון ש"בדיוק כפי שאולי התנאים לא ידעו כמונו את תורת הסוד אז אולי גם דרש הם לא ידעו כמונו ולכן ניתן לערער על פסיקת המשנה בהלכה" ובנוסף לקוות שאנשים שעוסקים בתחומים חשובים כמו חינוך/החזרה בתשובה/פסיקה לא מרגישים כמוך שכדי להסביר למישהו למה משהו נכון הוא צריך להשקיע קודם שנים מחייו ולהבין אותו לעומק.

 32. גדיאל – תודה רבה לך מכל הלב והנפש על הזמן והחסד שאתה משקיע, בלחלוק את הזמן והתובנות שלך עם בורים ועמי ארצות שכמותי, וזאת כמובן ללא תשלום. רק גיליתי את הבלוג שלך, וכבר ביליתי בו שעות רבות שמקילות עלי את ההתמודדות עם גברת בלתי מושגת שכזו – המתמטיקה!!

  זאב – תודה רבה לך, על העולם העשיר והנפלא שאתה מציע להיכנס בו " עולם תורת האמת"
  או איך שתרצה לקרוא אותו, ואם בדיוקין עסקינן אז לאץ.
  במילים אחרות, אני חולק על הטענה שלך כלפי גדיאל, שהוא "לא חשוב".
  דווקא אני חושב שהוא – חשוב, ואתה זאב,
  אמנם חשוב, אבל פחות, או דעתך לכל היותרץ.
  ואם עדיין לא הבנת, אנסה לומר זאת בשפה שלך: והיא שפת האמתץ.
  "העולמות הגבוהים" שאותם אתה מתאר, נקרים בפי אנשים נורמטיבים " אזוטריקה" "אסכולסטיקה" או אם ממש יעשה לך טוב "אמת"ץ.

  הדיון פה הוא אחר, ולמרות שאתה בטוח שאתה מבין את לב הדיון, הצע בכוס התה הבאה שתשתה, במקום כפית סוכר אחת, קורטוב של צניעות – ושוב זה בלי לפגוע בכבודך זאב היקר! למה להיות כזה רציני, כאשר אפשר להיות רציני, אבל פחות?

 33. "לבסס" טענות בנוגע לאמונה על משחקי מספרים כגון גימטריה זה טיפשי.
  זה לא אומר שמחברי הטקסטים העתיקים לא יחסו חשיבות לדברים כאלו (ואחרים). השם שניתן לWriter בשפות המזרח הקדום הוא סופר (גם Counter) וזה לא מקרה – הסופרים למדו לספור ועסקו הרבה בספירה. מלאכת הכתיבה הגבוהה הייתה קשורה למלאכת הספירה. השאלה היא לא האם יש חשיבות "קוסמית" לאיזה הגיג מגוחך בנושא הזה, אלא האם ניתן להצביע על ספירה מכוונת אצל מחבריהם של טקסטים עתיקים ופה העניין מורכב יותר ולא שחור ולבן.
  שוב, הנושא הוא פתח להרבה קשקושים ושטויות ורצוי להתעסק בדברים מועילים יותר…

 34. שלום גדי.
  אתה בעצם מנסה לבטל את הגימטריא כחסרת משמעות ע"י זה שאתה מוכיח שאפשר למצוא גימטריות שונות ואף מנוגדות לכל מילה.
  הטיעון היה נכון אילו חכמי ישראל היו מתיימרים להשתמש בגימטריא כדי להוכיח משהו, אבל לא כך הדבר, הגימטריא היא פרט מידע נוסף שהם גילו לנו (במקרים בהם הם השתמשו בה). ולכן העובדה שאפשר למצוא גימטריות שונות לא הופכת את הגימטריא לחסרת משמעות.
  הסבר:
  נניח שלכל בני משפחת בלומשטיין יש נקודת חן שני סנטימטרים מימין לאף.
  האם לעובדה הזאת יש משמעות בעיניך? אני מניח שכן.
  ואם אבוא ואטען שאין לכך משמעות, שכן ישנם עוד מאות אנשים בעולם שיש להם נקודת חן דומה, ולמרות זאת אינם בני משפחת בלומשטיין. האם תקבל את הטיעון? אני מניח שלא.
  אני כמובן לא יכול להשתמש בקיומה של נקודת החן אצל הבולמשטיינים כדי להוכיח שהם בני משפחה, אבל אם אני כבר יודע שהם בני משפחה כתוצאה מעדות אחרת כלשהי. אזי קיומה של נקודת החן היא בהחלט בעלת משמעות.
  כך גם בעניין הגימטריא. אני לא יכול להשתמש בגימטריא כדי להוכיח קשר כלשהו בין שני דברים. אך לאחר שאני כבר יודע שיש קשר תוכני בין שני דברים שונים. אזי העובדה שלשניהם ערך גימטרי דומה יכולה להיות בעלת משמעות.
  כמובן שזה לא מסור בידי כל אחד אלא רק בידי חכמי ישראל הגדולים שבכל הדורות.
  מקווה שסייעתי להבהיר את הדברים.

 35. אני חושב שהאנלוגיה שלך לא מוצלחת. תכונות שידוע לנו שהן תורשתיות הן אכן בעלות משמעות כאשר הן מופיעות אצל אנשים שונים. לעומת זאת גימטריות אפשר למצוא כמעט לכל דבר שתרצה.

  למרבה השמחה שנינו מסכימים על זה שגם חכמי ישראל לא ניסו להוכיח כלום בעזרת גימטריה, ולכן נסכים כנראה גם על כך שמי שמנסה לעשות זאת בימינו הוא מגוחך.

 36. האנלוגיה כן מוצלחת. רק אתה לא רואה זאת כך מכיוון שאתה לא מקבל את זה שלחכמי ישראל יש את הסמכות לקבוע משהו. ואתה כן מקבל את סמכותו של המדע לקבוע.
  אבל בהנחה שכן היית מקבל את סמכותם של חכמי ישראל. אזי בדיוק כמו שלנקודת החן של הבלומשטיינים יש משמעות בעיניך מכיוון שאתה מקבל את העובדה (המדעית) שתכונות עוברות בתורשה. וזאת, למרות שיתכנו תכונות משותפות בין אנשים שאין ביניהם קשר משפחתי. כך גם בגימטריא, אחרי שאתה מקבל את העובדה (התורנית – שגילו לנו חכמי ישראל) שלדמיון גימטרי בין מילים שונות בעלי תוכן משותף כלשהו יש משמעות. אז העובדה שיש מילים נוספות שלהן ערך גימטרי דומה לא משנה כלום.
  במילים אחרות. נקודת המחלוקת בינינו היא באמיתות הדת והתורה היהודית. ואילו היינו מגיעים להסכמה בנושא זה, היינו מסכימים גם בנושא הגימטריא. אבל עד שזה יקרה, נסכים שלא להסכים..

 37. אני אנסה לחדד. תכונות גנטיות לא מתפלגות בצורה אחידה. דהיינו, אם יש דמיון בתכונות גנטיות, זה מגדיל את הסבירות שיש קשר בין בעלי התכונות.

  לעומת זאת בגימטריה ההתפלגות כן נדמית אחידה, בגלל הקלות הרבה למצוא קשר גימטרי בין כל מה שרוצים. דהיינו, זה שעבור דברים שאכן יש ביניהם קשר יש בנוסף לכך גם קשר גימטרי זו לא תוצאה מעניינת או בעלת משמעות כי בין כל שני דברים יש קשר גימטרי. לא "הוספת אינפורמציה".

 38. גם בתכונות תורשתיות ישנם כאלה שקיימות באנשים רבים מאוד. לדוגמה, שער בלונדיני וכד'. גם כאן אפשר לטעון שלעובדה שלבני משפחה מסויימת יש שער בלונדיני אין שום משמעות. מכיוון שקל מאוד למצוא את התכונה הזאת אצל אנשים רבים, שכן היא קיימת אצל עשרות מיליוני בני אדם ברחבי העולם שאין להם כל קשר למשפחה הזאת.
  ולמרות זאת, להימצאות התכונה בקרב בני המשפחה יש כן משמעות.
  כך גם בגימטריא. העובדה שאפשר למצוא מילים רבות נוספות בעלות ערך גימטרי דומה, אך ללא כל משמעות. לא פוגעת במשמעות הקשר הגימטרי בין מילים "בנות משפחה" (שאותם – כפי שאמרתי – מוסמכים לקבוע רק חכמי ישראל).

 39. שלום,

  אם נתבונן בקישור http://sod1820.co.il/%d7%a1%d7%95%d7%92%d7%99-%d7%92%d7%99%d7%9e%d7%98%d7%a8%d7%99%d7%95%d7%aa/ נמצא כי יש יותר משיטה אחת להעניק ערך מספרי לאותיות עבריות.

  לעניות דעתי, עצם קיומן של מספר שיטות חהענקת ערך מספרי לאותיות עבריות, רומזת על שיטה הנמנעת בבסיסה מהכרעות קטגוריות, וגישה בסיסית זו הינה לא-מדוייקת במובהק, ולכן אינה יכולה לשמש ככלי להסקת מסקנות קטגוריות.

  מבחינה זו הגימטריה היא מבחינת "איש הישר בעיניו יעשה" .

 40. גדיאל, תודה רבה! אני מעריץ של המאמרים שלך, איזו הצגה יפיפיה של המתמטיקה.
  קיים טיעון שאף אחד פה לא העלה. הגמטריה אמנם לא יכולה לשמש הוכחה לנכונות. אבל היא בהחלט יכולה לשמש כדרך להעברת מסר. נניח שכתבתי לך מכתב והודעתי לך מראש שהמסר האמיתי שאני מבקש להעביר כתוב בגמטריה. אם בצעתי את ההצפנה בצורה טובה והתקשורת בינינו טובה סביר להניח שאתה אכן תצליח לגלות את המסר אליו התכוונתי, למרות שיהיו לך הרבה אפשרויות אחרות.
  במרבית המקרים הגימטריה היא אכן שעשוע לשון, אבל יש מקומות בודדים שבהם נלמדו הלכות על ידי גמטריא, למשל בגמרא מסכת נזיר דף ה עמוד ב. הסיבה היא משום שהיה ידוע לחכמים במסורת שעברה מאז מתן התורה שכאן אמור להיות רמוז משהו.
  (אגב זה נכון לגבי רוב ההלכות שנלמדות מהתורה שמבוססות בעיקר על מסורת ולא על פרשנות, הפרשנות היא רק השלמה למידע שהיה ידוע להם במסורת. הגמרא מבהירה את העיקרון הזה במסכת פסחים "אין אדם דן גזירה שוה מעצמו". מי שרוצה הרחבה על הנושא יוכל לעיין בפרשנים שם או באנצקלופדיה תלמודית בערך "גזרה שוה".)

  ועוד הערה קטנה: הדוגמא שהביא אוריאל מאיסור אכילת אגוז בראש השנה משום שהוא בגמטריא חטא, היא לא הלכה שנלמדה מגמטריא. שם הרעיון הוא להזכיר לעצמנו להתרחק מחטאים, את זה אנו עושים על ידי התרחקות ממאכל שהוא בגמטריא חטא. הגימטריא משמשת כסימבול בלבד.

 41. אני מצטער ומתחרט על מה שכתבתי ועל הצורה התוקפנית שבה הדברים נאמרו. אתה מוזמן למחוק את שלוש התגובות. סליחה אם פגעתי.

 42. שמע יש משהו במה שאתה אומר בקשר לסימטריות ,
  אבל מה תגיד על זה הקשר למספרים ראשונים במרחב
  מיקומים ,אם אומר לך שיש תכונה מיוחד למספר 48
  ואומר לך שהוא קשור ל75 בקשר מסוים מתמטי.
  ואומר לך שהם מסתובבים ואם אומר לך שסיבוב זה מתקיים
  במרחב המספרים לעיתים רחוקות מאוד והמילה אמת גם כן מסתובבת וזה אני מדבר על תכונות מתמטיות נקיות .
  ואם אומר לך שסכום הפסוק הראשון בתורה עולה
  2701 שהוא מספר משולש של 73
  ומפרקיו של 2701 הוא 73•37
  ו-37 הוא ראשוני 12 ו-73 הוא ראשוני 21
  ושים לב הם הפוכים 37-73 וגם מיקומם 12-21
  וגם סכום הפסוק הראשון 2701
  ותהפוך אותו. 1072
  ואומר לך גם שסכום הפסוק הראשון 2701
  ועוד סכום הפסוק האחרון הוא 2758
  וביחד 5279 שזהו מספר ראשוני 700 בדיוק במרחב
  The prime 700
  האם גם אלו קשקושים אם אומר לך שיש קשר למעגל
  ולאמת ולשקר אין מעגל בהקשר של תכונןת של מספרים
  נקיות שמקימות את הנ״ל
  שמע אני באמת חוקר מתמטיקה ולא נופל לפינת הגימטריות הפשוטה יש פה קשרים למספרים משולשים מספרים ראשונים ועוד ברמה גבוהה מאוד ,אני מוכן להציג את הממצאים חלקם

 43. הקטע הזה של 73 ו-37 זו תופעה שרואים רק בבסיס 10 ולכן משעממת. תן לי תופעה שרואים בבסיס 16 ואז יהיה על מה לדבר!

  1. מה כוונה בסיס 16 ובסיס 10
   יש קשרים בין האותיות אפילו במיקום האותיות אני מצאתי
   כל מיני קשרים מסויימים אבל להגיד שהם משמים לא בטוח בזה כן אבל יש קשרים בהחלט כל מיני .
   כמו שאוכל לומר לך אלו מיקומי האותיות (27 אותיות המתגלות בפעם הראשונה בתנך )
   א מתגלה ב-3
   ב ב-1
   ג -738
   ד -127
   ה-12
   ו-22
   ז-472
   ח-46
   ט-121
   י-5
   כ-119
   ל-11
   מ-19
   נ-52
   ס-2210
   ע-49
   פ-51
   צ-519
   ק-151
   ר-2
   ש-4
   ת-6
   ך-48
   ם-14
   ן-136
   ף-934
   ץ-28
   אלו המיקומים המדוייקים שכל אות מופיעה בפעם הראשונה
   בתורה עכשיו אפשר לשים לב שאות אחת יחידה נמצאת בסדר אותו דבר כמו באלף בית גם באותו סדר לפי הופעתה
   בתורה וזו האות ה-26 ף סופית המופיעה במוקם ה-26 גם באלף בית וגם בסדר הופעתה בתורה .
   עכשיו כל הסכום של כל האותיות לפי מיקומם בפעם הראשונה הוא -5900 בדיוק (מה זה אומר אין לי מושג אבל זה המספר שיוצא בחיבור )
   ואם תחבר את כל מיקומי 19 האותיות האלף בית הראשונות המופיעה מ-ב ועד ט שנאמר פעם ראשונה כי טוב
   תקבל 613 בדיוק ,
   יש פה קשרים בהחלט השאלה האם מקורם אנושי או מקורם
   אחר

   1. למעשה אני רואה את התנך כפילוסופיה של האל או דרך תבונת האדם או דרך שמהשמים יש לי מסקנות מסויימות גם מהיסטוריה של מלחמות רטוריקה ועוד וגם מקשרים במספרים עולם הפילוסופיה בעומקו נמצא בתנך כי לא ניתן לחשוב על אלהים כנס אלא אלהים. הוא המציאות ההיגיון מאחורי הדברים אין אלהים אחר מלבד המציאות. וכל האמונה בניסים למרות שכתובים גם בתנך הם לא אמיתיים לדעתי אני לא מאמין בשמירת שבת או להניח חפצים על הראש אני לא חושב שזה מזדהה עם אלהים אני חושב שהקדמה המדעית והחקירה הפילוסופית ביחד עם עולם. מציאות כפי שהוא שהוא עולה בקנה אחד עם הרבה מצוות מהתורה מצוות אבל של מה ששנוא עליך ,דבר מעט ועשה הרבה ,(כלומר תלמד את המציאות אבל קיים גם עבודה מעשית ללא התקדמות של שניהם לא יהיה לאדם זמן פנוי יותר בדגש (דקארט מאמר על המתודה המתמטיקה בעלת המצאות דקות מאוד היכולה להפחית את עבודתם של בני האדם נוכחנו לדעת שזה נכון )אך יחד עם זאת ברור שהמציאות מראה שיש הרבה שקרים ומציאות של ניצול של מדינות חברות ממדינות חכמות תרבויות חלשות ראה ייצור במדינות עניות גם זה בכל פינה בכדור ,אנשים גם נגועים בתאוות של כבוד גם רבנים לא חפים מזה וגם רופאים פוליטיקאים בכלל שמע אני אומר ארור הבנאדם אשר יאמין באדם המדבר תהפוכות דברים הנוגדים את המציאות הנראית לעין הכוונה תיהיה נורמטיבי ביחד עם הטבע ,האמת שאני לא מכריע אבל לא רואה סתירה בין משל יציאת מצרים יציאה מבורות ותאוות לחיים של חכמה ומעשה וידיעת שהאדם ניתן לו יכולת מאת העולם להבינו אך תמיד יש רבדים נוספים ,לבין משל המערה של אפלטון ,המיתוס רוב האנשים שפתוחים בפניהם ההשכלה ולמדו מה זה רטוריקה ובאמת מתבוננים במציאות לא יכולים להסכים עם זה שקבוצת אנשים תצא פיזית זה פשוט גם לא עולה ביחד עם זה שהאלהים שכלי זה לא עולה שיבחר קבוצה של אנשים לא ככה זה התשובה ,תראה הרי בכל דת יש זלזול בדתות אחרות זה רק מראה שהדת האמיתית היא העולם ואם כבר פילוספיה ושזה אומר דת התבונה שדרך אגב עולה אם חלק ממה שכתוב בתנך ובעיקר עם השכבות המטאפיזיות שלו כאדם מול העולם חיי חיים של תבונה וזהירות מקלקולים כמו אמונה תפלה ביזיון מיני רעות לאדם בעיקר הבזיון המיני אדם צריך לדעת את זה אפילו הדיבור עצמו מה שאין צורך אין צורך אין הבדל בין גוי ליהודי זה שקר שהרבנים המציאו לדעתי שקר של רבנים בורים שלא השכילו לחדור לפנימיות התורה יותר לעומק ,הם חושבים שכל האמונות הטפלות שכתובות בגמרא הם מציאותיות לא ולא הנביאים לא נתנו ידיעות מדעיות על העולם מטאפיזיקה ומוסר זה לא ביולגיה כימיה ופיזיקה מה לעשות מי שחושב שהפיזיקה של חז״ל ידעו שייבנו היום נושאות מטוסים המונעות בכור גרעיני ויכולות להיות באוקיינוס 20 שנה ברצף לא הם לא ידעו אני כפר בזה לחלוטין וגם הרמב״ם הסכים לכך הרבה תרבויות בעולם מאמינים בשדים נו וזה אמיתי אף אחד לא יודע להוכיח את זה אז נעמוד ספק אבל לא נתחיל ליפות את המילים קדוש וזה אז נתחיל להאמין בזה כי הרי גם האותיות שאני כותב עכשיו זה סימנים שאדם מייחס להם משמעות למה לא כותבים חתול. חיה שהולכת על 4 למה לא כותבים ככה :אפל פילוספיה של השפה מי קבע את השפה למה א האות הראשונה בכלל כמה שפות יש בעולם העולם נמצא מחוץ לשפה הטבע נמצא מחוץ לשפה השפה היא דרך של האדם להבין את המציאות באמצעות סימנים אבל מבחינת הטבע עצמו השפה שלו היא פשוטה מאוד מציאות שאין לאדם יכולת להתבונן עליה מבחוץ כי זה אינסוף חורים שחורים אני לא מבין גדול באסטרונומיה אבל יש אין סוף נקודה ועוד דבר יש סדר בעולם וזה האדם רואה בשתי עיניים שיש סדר במציאות ואת זה לא יכחיש האדם המיוחד רואה כמה תבונה קיימת במציאות וכמה תבונה יש לו להבין איתה התפתחות המדעים ,האמונה הטפלה היא דבר נורא בדיוק כמו שהפשיזם הוא דבר נורא וצריך להיות ער לסביבה מי הפוליטיקאים שלך ההיסטוריה הוכיחה שגם האמונה הטפלה שנואה ע״י האדם החושב וגם המלחמה האדם לא רוצה בה אבל צריך לעבוד צריך ללמוד צריך ספורט תרבות צריך מדע אתיקה פנאי אני חושב שהעולם יילך לשם כאשר המדינות המתקדמות יהיו מעוניינות לשמור על שלום והמדינות הבורות יותר יתקדמו וייצאו מהאמונות טפלות ,למרות שהיום המציאות מראה הרבה מאוד מסחרה הספורט היום :טניס ,גולף כדורסל זה משכורות שהם מקבלים פשוט מסחרה שלמה העולם הזה מצד אחד צריך להיזהר לא ליפול לקלקול סחרור מזה

    1. הביזיון המיני דבק בנפש האדם וזה אמנם חלק מהאדם קיום יחסים אבל העיסוק בזה יותר ממה שצריך כי המטרה היא לעשיית ילדים בעיקרון ולא כוונתי ל-10-2 ילדים אלא להפנות את הזמן הפנוי ללימודים ולא להפקרות ויש לאדם משיג להפקרות המינית זה טבוע בו החכמים לא משה איזה דת הם סולדים מזה כעיקר כי זמנם מופנה לעיון בעולם עוד הפעם יש לאדם משיכה טבעית לזה אבל זה הזוי אם האדם באמת מתבונן על זה אתה בנאדם שלומד מתמטיקה ואוהב מתמטיקה ואחלה שפה זאת מתמטיקה היא השימושית ביותר מבין השפות יותר מהשפות של כל העמים המתמטיקה היא השפה של היקום של העולם היא יכולה לתאר אותו אמנם האדם לא יודע את כולה כי היא אינסופית בדיוק כמו המרחב והחלל לכן מזהיר בספרו חרדת המספרים ג'ון פאולוס אם אני לא טועה מנביאים למיניהם שיספרו לכם כל מיני וימכרו לכם קמעות וקשקושים דרך אגב הרמב״ם שותף לו וקרא מורה נבוכים בעיון רב כמובן שיש עוד נושאים בספר

     1. כמובן שהטבע עצמו לא כולו מתמטיקה החיות ועוד יש דברים שכליים בעולם לא הכל ידוע אבולוציה לא יודע כל כך איך אבולציה מסבירה את היווצרות כל המינים השונים איך אבולציה מסבירה את היקום ואת סיבוב כוכבי הלכת תראה האדם הוא בעל חיים לכל דבר אבל עדיין יש בו תבונה עצומה ביחס לבעלי חיים אחרים וזה רואה התקדמות המדע איזה שכל יש לאדם נוכחנו לראות מה הוא בנה איזה מטוסי קרב ואיזה הבנה של חוקים במציאות יש תבונה בעולם ולאדם יש היכולת להבין הרבה ממנה מאוד ונכון זה לא קשור לדת אולי אבל זוהי שאלה פילוספיה מה היקום מקורו ועוד יש קשר בתנך למספרים לא אמרתי כאן כל. מה שחקרתי בהקשר זה

   2. קודם כל המציאות האמפירית היא אמת ועכשיו יש לי לא מעט לומר לך בהקשר המספרים דברים מסוימים שחקרתי גם דברים שאני לא מכיר את ההגדרה המתמטית שלהם אבל גם חקירה מתמטית מסויימת בקשרים מתמטיים שקשורים למספרים ותכונותיהם

  2. יש לי הרבה מה לומר בקשר של המספרים ממה שחקרתי עד כה כמובן שלא חקרתי את כל התורה לגמרי על הצד הזה של 304805 אותיות והתפלגות מקומותיהם ועוד מה שאפשר לעשות שם אבל בהחלט יש קשרים תראה אני מתפעל יותר מהיקום מהטבע מאשר מהתנך אני בטוח לגבי העולם שאותו אדם לא יצר ולא יודע איך נוצר ואם נוצר היקום כדור הארץ על מורכבותו ההסתכלות על העולם במובן הזה מעורר בי התפעלות רבה וגם אני מתפעל מהטכנולוגיה שהאדם יצר גם בתבונה שקיבל מהעולם ,פנימית התורה חייבת ללכת עם זה לעניות דעתי מכיוון שהמציאות מורה על עצמותו ולא אחרת

   1. פתח שלמה במשלי להבין משל ומליצה דברי חכמים וחידתם שלמה במשלי לא מדבר על ניסים בכלל וגם קהלת לא מדבר על ניסים לפי מה שקראתי עד כה וזה תובנות ,עוד מעט יגידו שעצמותיו היא נס וזה סוג של כפירה

   2. שאני מתבונן על מטוס f-22 או נושאת מטוסים uss Nimitz או אפילו מכונת כביסה או כל אני מתפעל איך האדם הגיע לייצור דברים כאלו ברור לי שזה קשור לכמה תרבויות והיה פה התפתחות הדרגתית וזה ברור לכל בר דעת מהמדע אני מתפעל יותר קודם כל מהטבע המציאות האמפירית ואח״כ מתבונת האדם ויצירותיו המדעיות ואח״כ אולי יצירותיו הנוספות המדע האמפירי הוא מביא התרומה היותר רצינית לחיי האדם חקירה בתחום החיסונים רפואה מחלות ועוד ,צריך לשים לב לסביבה ,האדם צריך לשמור על סביבתו מכיוון שהוא בעל בתבונה בניגוד לחיות שהן לא לא בעלות שכל בטוח לא ברמת האדם ברור שחש להם אינטליגנציה מסויימת אבל האדם במרחק גדול מהם (לפחות האנשים החושבים והחוקרים שמשתמשים בשכלם בחייהם)אולי שאר בני האדם הלא משתמשים בשכלם בעיקר הם סוג של קופים
    שיש להם מראה של אדם אבל בפנימיותן הם קופים

 44. מה כוונה בסיס 10 ?
  זה מיקום המספרים הראשונים במרחב זה נקבע ע״י תכונות מספר ראשוני לפי מוח מתמטי לפי מוח האדם הרציונלי
  זה שיש 25 ראשונים עד -100
  ו-168 ראשונים עד -1000
  37 הוא הראשוני ה-12
  73 הוא הראשוני ה-21

 45. אני לא הבנתי לפי התנך שיש לו רבדים אחרת זה יהיה עבודת אלילים לכל דבר ,ועדין שומע אנשים ברחוב שאומרים לי שהנחש דיבר איזה סכלות לא יאומן דרך אגב.סכל=נס שלמה אומר אל תיהיה סכל אל תיהיה סכל האלהים הנס היחידי זה העולם עצמו המתקיים אז אולי. נגיד גם זה שיש אלהים זה נס אבל אלהים תמיד היה והוא לא משתנה אז העולם זה אלהים ואין יודע האדם האינטליגנטי יכול לחשוב משהו אחר לגבי כל מה שכתבתי הכל עדיין עומד בספק אבל זה דעתי אני לא מאמין בקמעות והבלים אבל ייתכן שיש מימד רוחני אני לא פוסל פשוט עומד בנקודת הספק אבל אני יודע מה זה מציאות של ניצול מצד אחד שקרים פוליטיקה מסחרה רטוריקה מכוערת צביעות ועוד ,לעומת חסד מצד שני משפט צודק ועוד בתי תמחוי לאנשים שמצבם לא טוב אבל עדיין יש לשאוף להעניק לכולם את היכולת ללמוד

 46. סוקטרס -כל אדם רוצה באושרו שלו ולכן כל מעשה נעשה תוך כדי שאילת השאלה כיצד תורם לה אתי ומונע ממני את הסבל .המלכים והדיקטטורים היו צבועים ומקולקלים וחלקם הובילו אנשים למות המהפכה. הצרפתית נלחמה בעד חופש הביטוי ונגד הרודנות ובעד החשיבה הביקורתית ואיך שקאנט טבע העז לדעת אני לא אנטי דת אבל אני אנטי אמונות טפלות ואני אמונות ילדותיות ואנטי סכלות ואנטי בורות אני לא אנטי במוסר אבל אני אנטי בקמעות לחשים וכישופים וטשטושים וחשיבה לא שכלית אני יודע שלא רבים יחכמו וייצאו מהמערה ,אני לא בעד ערכים הנוגדים את הטבע למשל אמנם אני לא יאמר אבל לדעתי יחסים לא בין זכר לנקבה לדעתי לא רצויים אבל אני לא הומופוב אני פשוט חושב שזה חולי שאדם צריך להתבונן מה הוא עושה כמו זה לא עולה בקנה אחד עם היגיון הטבע וזה לא קשור לתנך רק זה עולה עם המציאות

 47. לכל אלו הטוענים בעד לא חסר אמונות טפלות ביהדות ובגמרא עצמה ואומרים לך ככה ככה ככה ואתה לא אוכל כשר השכל שלך מטומטם אבל הם מטמטמים את השכל עם כל מיני סיפורים על כישופים למיניהם לא שונה מיתר תרבויות העולם בהבליהם והנה מוצא אתה איך אנשים מקשקשים הבלים רבים צ'ה לעשות יש מקצוע שנקרא ספרות ורטוריקה וגם התנך עושה שימוש בטכניקה הזו יש כאלו יודעים להבדיל ויש כאלו לומר שהשואה התרחשה בגלל התבוללות לא בטוח 10 מיליון אזרחים סינים נטבחו ע״י היפנים במלחמת העולם השניה איפה ההתבוללות של הסינים ,לפני התורה היי לוקח חמורבי שדרך אגב חלק מהם דומים לתורה ופני זה היה חוקים ובזמנו לא היה העולם מפותח כמו היום ובטח לא הידע שעבר אחרי היסטוריה רבה תראו סרטים על מלחמת העולם השניה בהרחבה תקראו על תרבויות אחרות ותלמדו שלא צ'ה שנמצא במערה שאתם חיים קראו אפלטון קראו ספרי פילוסופיה ואח״כ תלמדו תורה ותגידו אם זה מסתדר ביחד הנסים והאגדות לאמת במציאות המדעית המה שנקרא דור הולך ודור בא והארץ לעלם עומדת ,אין זיכרון לראשונים ולא לאחרונים ,מי יודע נפש האדם עולה היא למעלה ומי יודע נפש הבהמה יורדת למטה ,רואה אני את החכמה כאור מן החשך גם זה הבל הבל הבלים אמר הכל הבל איזה מן גישה זו בכלל לומר כך לחיים והוא מתאר שם בספר שהיה לו שפחות ופרדסים (הוא היה הגשים לא מעט תאוות ),המדע הוא הקדמה הטכנולוגיה מוסר אוניברסלי למרות שלא יודע מתי יהיה אם יהיה יש הבדלים בין בני אדם כמו שיש הבדלים בין מדינות ותרבויות היהודי למשל נטה עד לא מזמן לשבת רק בבית מדרש בגולה ולחכות למשיח שלא יבוא כי אין לי מושג מאיפה השגעון הזה נכנס עולם כמנהגו נוהג תמיד הרצון הילדותי של האדם לנס זה הקלקול כמו שהאכזריות היא קלקול דרך האמצע הצדק וחקירת המציאות כולל הטבת חיי האדם במידת אפשר הם צריכים להיות דרכי האדם ,אין מה לעשות צבאות זה דבר הכרחי לאורך כל ההיסטוריה בגלל הגבולות והשנאה בין מדינות ורצון של אנשים מגלומנים להשתלט כמו נפוליאון היטלר ואפילו במידה כל הקשקוש הזה גבולות הומצא ע״י בני אדם מבחינת כדור הארץ אין דבר כזה גבול מדינה דבר מלאכותי יצורים מתחלפים כל הזמן על הארץ האדם בגלל בינתו המציא שפה וכל מיני דברים מלאכותיים

 48. אם מתירים להוסיף אותיות כמו ו הידיעה לפני המילה ולהטות את המילה, אז המילה עם הגימטריה הכי גבוהה (כנראה) בעברית היא "ומשתשתתקנה" – מהרגע שהן תהינה בשקט. ערך הגימטריה של המילה הוא 2001.
  אם לכל מספר בין 1 ל2001 יש מילה שמתאימה לו בגימטריה אז הטענה שלך שהתחום (אולי מדויק יותר להגיד טווח) של ערכי הגימטריה לא עולה על 2000 תהיה שגויה. במקרה כזה, כל המתמטיקה, שהסתמכה על טענה זו, תיפול תהומה ורכבות תתנגשנה, הבנקים יקרסו ותוהו ישרה בעולם.

 49. נתתי הסמסטר תרגיל בשובך היונים: להוכיח כי קיימת מילה בעברית ולה 36 גימטריאות (נדמה לי שכך נכון לכתוב) – בהנחה שהמילה בעלת הגימטריה הגבוהה ביותר היא "תשתיתית" וקיימות מעל 70,000 מילים בעברית. (מילים כמו "ולכשתשתתפנה" אינן כלולות בספירה ולכן אפשר להניח שהגימטריאות חסומות ב-2000)

 50. ובשולי הדברים – יש מצב שאתה מעלה את תוכנת הגימטריה לאן שהוא?
  נשמע מעניין לראות מה עשית שם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *